در حال بارگذاری ...

برگزاری پنجمین جلسه تازه های کتاب با حضور دکتر سیدحسین مجتبوی

صبح امروز، یکشنبه 26 فروردین 97، پنجمین جلسه تازه های کتاب باحضور دکتر سیدحسین مجتبوی، مدیر پیشین دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی برگزار شد و در آن کتاب «تشیع در سبزوار عهد قاجار» نوشته دکتر مجتبوی و بتول مشتاق معرفی گردید.

به گزارش روابط عمومی در این جلسه که در محل سالن ساختمان اداری آموزشی پردیس شهید بهشتی برگزار گردید، دکتر مجتبوی ضمن تبریک عید سعید مبعث گفت کتاب «تشیع در سبزوار عهد قاجار» به بررسی علل سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی گسترش تشیع در سبزوار دوره قاجاریه می پردازد.

مدیر پیشین دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی، با بیان این که پس از ورود اسلام به ایران در اذهان بسیاری، این شائبه به وجود آمد که ممکن است اسلام به زور شمشیر و با فشار بسیار به ایران وارد شده باشد گفت عوامل متعددی در گسترش اسلام و به ویژه مذهب تشیع در ایران مؤثر بوده است. وی حضور امامان و امام زادگان، وجود اشخاصی همچون سلمان فارسی، وجود حکومت هایی همچون آل بویه و صفویه و ... را ازجمله این عوامل دانست.

نویسنده کتاب «تشیع در سبزوار عهد قاجار» با بیان این که متأسفانه در حال حاضر بسیاری از افراد غیر متخصص علاقه به اظهار نظرهای غیرکارشناسانه در رشته های علمی مختلف دارند گفت من با توجه به رشته تحصیلی خود و با علاقه ای که به شهرنامه نویسی دارم کتاب هایی در این زمینه نوشته ام که این کتاب یکی از آن ها است.

وی توضیح داد کتاب «تشیع در سبزوار عهد قاجار» در 5  فصل به طور کامل به بررسی عوامل مختلف مانند مکتب خانه ها، حوزه های علمیه، تعزیه خوانی ها و... در سبزوار دوره قاجار پرداخته و نقش هر یک را در گسترش تشیع در این شهر، در آن دوره خاص تحلیل کرده است.

دکتر مجتبوی با بیان این که معرفی و تحلیل کتاب در محیط های دانشگاهی اقدامی خوب و در خورتحسین است از دانشجویان اهل قلم خواست آنان نیز با شرکت در برنامه تازه های کتاب و معرفی کتاب های خود به ایجاد شور حال علمی در محیط دانشگاه کمک کنند.

در این جلسه رمضان نیری، سرپرست مدیریت امور پردیس های خراسان رضوی نیزضمن قدردانی از دکتر مجتبوی حضور ایشان را در برنامه تازه های کتاب نشان دهنده علاقه و تداوم لطف و محبت های دلسوزانه وی نسبت به دانشجویان و استادان دانست. وی ابراز امیدواری کرد مجموعه دانشگاه فرهنگیان خراسان رضوی همچنان بتواند از دانش، تجربه و رهنمودهای دکتر مجتبوی بهره مند شود.

در پایان این برنامه با اعطای لوح تقدیر از دکتر مجتبوی تقدیر وتجلیل به عمل آمد.  


نظرات کاربران